Image

Bir robotun çevre korumayla ne ilgisi var? Akıllı telefon kullanarak bir gemiyi uzaktan nasıl kontrol edersiniz? Bir 'evcil hayvanı' nasıl programlayabilirsiniz? Kodlama  her yerdedir ve heyecan verici olasılıklar sunar.

Science on Stage Germany ve SAP SE'nin desteğiyle düzenlenen uluslararası bir öğretmen ekibi, Arduino ve Raspberry Pi gibi mikrodenetleyiciler kullanarak kodlama becerilerinin sadece bilgisayar bilimi derslerinde değil, biyoloji, kimyada da nasıl kazanılacağına dair somut örnekler ve pratik tavsiyeler geliştirdi. 

Image

Biyografilerle sorgulamaya dayalı öğrenme, ilkokulda dil becerilerinin geliştirilmesini özel bir şekilde mümkün kılar. Öğrenciler bilim ve dil arasındaki bağı hissederler. Öğrendiklerini okumak, anlamak ve paylaşmak, dil becerilerini geliştiren ana unsurlardır. Özellikle doğa bilimleri, çocuklara yaptıkları veya öğrendikleri şeyler hakkında konuşmak için nedenler sağlar.

Avusturya, Almanya ve İtalya'dan fen öğretmenleri, ilkokul öğrencileri için çağdaş bilim adamları ve mühendisler hakkında dokuz biyografik metin hazırladı. Metinler, mesleklerine nasıl başladıklarını ve bazen hangi deneyimlerin bununla bağlantılı olduğunu anlatıyor. Bunların yanı sıra bir karınca araştırmacısı ve bir kimya mühendisi de yer alıyor.. Her bölümde eğlenceli ve kolay deneyler;  dönen bir LED disk veya ceviz mum gibi projeler yer alıyor. 

Broşür ücretsiz PDF olarak indirilebilir.

Image

Bu yayın için, 12 Avrupa ülkesinden 55 pedagog fen öğretimi için güncel kavramları ve materyalleri tartışmak üzere bir araya geldi.

2010'un bu yayınında, bulgularını “öğretmenlerden öğretmenler için” sunuyorlar. Broşür, "Anaokulunda ve İlkokulda Bilim", "Yaygın Eğitim Girişimlerinin Faydaları" ve "Bilim Öğrenme Moderasyonu" konularına katkılar ve öğretim materyalleri içermektedir.

Image

Disiplinlerarası öğretim, sınıfta deney ve astronominin rolü

“Öğretmenlerden öğretmenler için”, 15 Avrupa ülkesinden 40 pedagog fen öğretimi için güncel kavramları ve materyalleri tartışmak için bir araya geldi.

2006'nın bu yayınında bulgularını sunuyorlar.

Yayın, “İlköğretimde fen öğretimi”, “Avrupa'da fen öğretiminin disiplinler arası yaklaşımı”, “Fen öğretiminde deneyin rolü” ve “Sınıfta Astronomi” konularına katkılar ve öğretim materyalleri içermektedir.

Image

Bu ünite, doğası gereği disiplinler ötesi olacak şekilde tasarlanmıştır, yani ilkokuldan ortaokul çağına kadar farklı seviyelerdeki öğrenciler arasında işbirliğine dayalı çalışmayı kolaylaştırır.

Çocuklar, matematiksel düşünme becerileri ile  başlayıp, Scratch'e ; oradan da kodlama robotları ve ekolojik  evlere geçiş yapacaklar.  'Su Nasıl Çalışır' öğretim ünitesinde öğrenciler su hakkında her şeyi öğrenecekler. 

Yazarlar: Lúcio Botelho (PT), Liliana Fernandes (PT), Jorge Reis (PT)

Image

Duş aldığımda ayna neden buğulanıyor? Yansımamı neden bir kaşıkta baş aşağı görüyorum?

Ekmek hamuru neden maya olmadan kabarmaz? Çocuklar için günlük yaşam sorularla doludur. Bundan esinlenerek, yedi ülkeden uluslararası bir öğretmen ekibi, okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirirken, aynı zamanda ilkokul çocuklarının temel bilimsel bilgilerini nasıl geliştireceklerine dair belirli fikirler ve pratik tavsiyeler geliştirdi.

Fantastik karakter  Lilu ve Alina ile birlikte çocuklar, banyoda, oturma odasında ve mutfakta bilimsel bir keşif turuna çıkarlar. Başlarına gelen her olayı  eğlenceli deneylerle çözmeleri ve bunları sözlü olarak yansıtmaları gerekir.

Aşağıdaki malzemeyi PDF olarak indirebilirsiniz.

Image

“Öğretmenler + Bilim İnsanları”  : STEM öğretmenleri ve bilim insanları arasında uzun süreli, işbirliği içinde sürdürülecek bir proje başlatıldı. Beş Alman şehrinde doğa bilimcileri ve yerel bilim öğretmenleri güncel bilimsel konularda birlikte araştırma yaptılar. Katılımcı eğitimciler, üniversitelerin ve araştırma enstitülerinin çalışma alanlarında içgörü kazanma şansı buldular.

Yeni edindikleri bilgileri sınıfta öğrencilerine aktarabildiler ve öğretim materyali geliştirdiler. Bilim adamları da bu bilimsel iletişim alışverişinden faydalandı.

Şimdi Science on Stage, öğretmenler ve bilim adamları arasındaki işbirliğinin nasıl kurulup sürdürülebileceğiyle ilgili İngilizce dilinde bir kılavuz yayınladı. Bunu buradan indirebilirsiniz.

Image

Öğrenciler her parmağında farklı bir sensör bulunan bir eldiven yapar ve kullanırlar. Bu, farklı deneyler yapmalarına ve sıcaklığı, parlaklığı, nemi vb. ölçmek için "sihirli" eldiveni kullanmalarına olanak tanır.

Tek yapmaları gereken, istenen sensörü seçmektir.

Yazarlar: Annamária Lőkös (HU), Camelia Ioana Rațiu (HU)

Image

Bu disiplinler arası eğitim senaryosu, fiziği bilgisayar bilimi ile birleştirir.

Ya bir bilgisayar bilimi sınıfında ya da bir fizik dersinde kullanılabilir ve - diğer fiziksel tekdüze dairesel hareket miktarlarının hesaplanmasıyla birlikte - iki farklı yöntemle doğrusal dönme hızının hesaplanmasını içerir.

Yazarlar: Georgios Georgoulakis (GRC), Astrinos Tsoutsoudakis (GRC) 

Image

Akıllı telefonlar artık günlük hayatımızın temel bir parçası, özellikle de gençler için!  

14 Avrupa ülkesinden 20 öğretmen, akıllı telefonların ve uygulamaların matematik, fizik, kimya veya biyoloji derslerinde büyüleyici deneyler için nasıl kullanılacağını gösteren on bir öğretim ünitesi üzerinde çalıştı.

Evrenin ölçülmesinden arabaların hız ölçümüne kadar, günlük gürültü sorununun incelenmesine kadar: Akıllı Telefonların cep teknolojisi, öğrencilere ve öğretmenlere sorgulamaya dayalı öğrenmede pek çok fırsat sunar.

Bu broşür, Akıllı Telefonların günlük derslere nasıl entegre edileceğine dair Avrupa'nın her yerinden pratik örneklerin benzersiz bir özetini sunar. Yayın, SAP tarafından gururla desteklenmektedir.

Image

Bir topun yörüngesinin mükemmel eğrisi nedir, ideal çim nasıl olmalıdır ve UEFA Avrupa Şampiyonası'nın CO2 dengesi nedir?

Futbol, ​​STEM sınıflarınız için çok çeşitli sorular ve konular sunar: 15 Avrupa ülkesinden 20 öğretmen, biyoloji, kimya, bilgisayar bilimleri, matematik ve fizik için futbolla ilgili ilginç deneyler sunan on iki öğretim ünitesi geliştirdi.

Broşür, topun içindeki hava kütlesinin ölçülmesinden, enerji içeceklerinin oyuncuların performansı üzerindeki etkisine ve penaltı atışları sırasında gol şansının hesaplanmasına kadar, ortaokul için disiplinler arası geniş bir mücadele yelpazesi içermektedir.

Image

Çevresel teknolojiler, biyoinformatik veya mekanik için simülasyonlar: Öğretim materyali iStage - Fen öğretiminde ICT, bilgi ve iletişim teknolojilerinin (ICT) fen eğitimi ile nasıl birleştirileceğini gösterir.

Fizik, biyoloji ve kimya derslerinde kullanılmak üzere bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) için öğretim materyalleri geliştirmek üzere 15 farklı ülkeden yaklaşık 20 öğretmen birlikte çalıştı.